Záver kulinárskeho kola + pozvánky na sústredko

,

Ahojte,

na uvarenie riešení z kulinárskeho kola za plný počet bodov vám zostáva 6 dní. Malá nápoveda bude zverejnená 12.12. 2022. Veľká nápoveda bude zverejnená 19.12. 2022 a dovariť vianočnú večeru - šifry z kulinárskeho kola, môžete do 23.12. Na štedrý deň dostanú tí z vás, ktorým sa počas celej série najviac darilo vianočné prekvapenie vo forme pozvánky na sústredenie, ktoré sa uskutoční 11.1. - 15.1.

Ak obdržíte takýto vianočný darček - pozvánku, chceli by sme vás poprosiť o čo najskoršiu spätnú reakciu, nakoľko do konca roka potrebujeme vedieť všetkých účastníkov na sústredku.

Zadania objavného kola a vzoráky druhého kola.

,

Ahojte,

dopiekli sme pre vás zadania objavného kola na tému Kulinárstvo.

Objavný obed pozostáva z 5 šifier, ktoré si môžu vychutnať všetky kategórie. Na strávenie šifier je zvyčajne potrebné využiť nielen šifrovaciu pomôcku a tanier, ale aj príbor. Všetky šifry v objavnom obede majú spoločnú tému a vyžadujú, aby ste sa do nej zahryzli, niečím sa nasýtili, čo to ochutnali a následne tieto znalosti aj pri jedení šifier využili. Túto tému sa dozviete spolu so šiframi, no rátajte s tým, že bude stále dostatočne slávnostná na to, aby ste ihneď nevedeli, čo presne treba požuť.

Tak, ako majú šifry v objavnom obede spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, kde budú zapečené alebo obložené informačné prílohy k danej téme. Aby ste mali čas aj po malej nápovede si danú tému nakoštovať, veľké nápovedy servírujeme až po týždni od malých.

Termín malej nápovedy je 16.12. 2022. Termín veľkej nápovedy je 20.12. 2022. Koniec kola je 23.12. 2022.

Okrem toho sme pre vás pripravili aj vzoráky druhého kola, takže ak vás zaujíma, ako sa nejaká z jeho šifier mala riešiť, môžete sa na nich pozrieť.

Vzoráky k 1. kolu

,

Milí Sušiči a Sušičky, veríme, že sa vám šifry z prvého kola dobre riešili.

Vzorové riešenia jednotlivých šifier nájdete tu. Nezabudnite, že šifry z druhého kola tretej série môžete riešiť za plný počet bodov už len do nedele 6.11. 7.11 budú zverejnené malé nápovedy, 11.11 veľké nápovedy a kolo sa končí 14.11.

Želáme veľa šťastia pri riešení!

Chyba v 6. šifre

,

Ahojte, do zadania 6. šifry druhého kola sa nám podarilo dostať preklep. Jedná sa o dve písmenká, ktoré sme už opravili, a nemali by nijak výrazne meniť kontext celej šifry. Ďakujeme za upozornenie na chybu a ospravedlňujeme sa.

Začína nový ročník Suši

,

Milí Sušiči a Sušičky, nová séria Suši sa začína a zadania prvého kola už môžete vidieť na stránke.

Ale ešte než začnete riešiť, radi by sme vám oznámili, že nastala drobná zmena pravidiel. Najzásadnejšia zmena, ktorá sa niektorých z vás týka hneď teraz: v kategórií Agát odteraz môžete riešiť aj šifry 6, 7 a 8, ale do výsledkovky sa vám zaráta iba 5 najlepšie vyriešených šifier (takže stále viete získať najviac 30 bodov za kolo). Okrem toho sa trochu zmenil spôsob, akým sa získavajú body skúseností. Všetko nájdete na stránke.

A teraz ďalší oznam do tretice: Na stránke sa nám v bočnej lište zjavilo nenápadné tlačítko označené slovami "Šifrovacia pomôcka". Kliknutím naň sa dostanete, ako inak, na našu novú šifrovaciu pomôcku, ktorá vám pri riešení určite príde vhod.

Na záver, nezabudnite si, prosím, aktualizovať svoj počet účastí na šifrovačkách vo svojom profile.

To je všetko, želáme veľa šťastia pri riešení!

PŠT, poď na šifrovačku.

,

Poď riešiť PŠT- Prázdninovú šifrovačku Trojstenu! Poskladaj 4-členný tím a poď sa zabaviť pri riešení šifier. PŠT sa bude konať 23.7. od 9:00 do 19:00 v Bratislave. Podrobné informácie a registrácia na stránke: https://susi.trojsten.sk/pst/

Opravili sme chybu v tretej šifre

,

Ahojte, síce neskoro ale predsa sme si zistili, že v tretej šifre Množinovej bola drobná chyba. Presunuli sme číslo 8. Mnohým z vás ani táto chyba nezabránila správne vyriešiť šifru. Vďaka tomu veríme, že správne zadanie pomôže aj tým, ktorým sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť túto šifru. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Môžete riešiť objavné kolo!

,

Ahojte,

zverejnili sme zadania objavného kola na tému Slovenské pamiatky.

V objavnom kole je všetkých 5 šifier spoločných pre všetky kategórie. Na vyriešenie šifier je zvyčajne potrebné využiť nielen šifrovaciu pomôcku a základné vedomosti, ale aj iné informácie. Všetky šifry v objavnom kole majú spoločnú tému a vyžadujú, aby ste sa do nej ponorili, niečo sa naučili, čo to objavili a následne tieto znalosti aj pri riešení šifier využili. Túto tému sa dozviete spolu so šiframi, no rátajte s tým, že bude stále dostatočne široká na to, aby ste ihneď nevedeli, čo presne treba využiť.

Tak, ako majú šifry v objavnom kole spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, ktorou budú spísané alebo odkazom prepojené informačné zdroje k danej téme. Aby ste mali čas aj po malej nápovede si danú tému naštudovať, veľké nápovedy zverejníme až po týždni od malých. Zadanie vo formáte majú správne termíny nápovied a konca kola. Jednotlivé úlohy na stránke zatiaľ nemajú úplne správne termíny.

Termín malej nápovedy je 30.5. 2022. Termín veľkej nápovedy je 6.6. 2022. Koniec kola je 10.6. 2022.

Oprava chyby v šifre č. 7

,

Ahojte.

Do zadania 7. šifry v aktuálnom kole nám zablúdila drobná chybička, ktorú sme opravili a aktualizovanú verziu sme už nahrali na stránku.

Ospravedlňujeme sa za možné problémy spôsobené chybou a prajeme veľa úspechov pri riešení.

Začiatok letnej časti

,

Milí riešitelia,

zverejnili sme zadania prvého kola letnej časti. Tak poďte riešiť!!! Malá nápoveda bude odhalená 21. 3. 2022 o 23:59 a veľká nápoveda bude odhalená 25. 3. 2022 o 23:59. Prajeme Vám veľa zábavy a radosti pri riešení.