Začína nový ročník Suši

,

Milí Sušiči a Sušičky, nová séria Suši sa začína a zadania prvého kola už môžete vidieť na stránke.

Ale ešte než začnete riešiť, radi by sme vám oznámili, že nastala drobná zmena pravidiel. Najzásadnejšia zmena, ktorá sa niektorých z vás týka hneď teraz: v kategórií Agát odteraz môžete riešiť aj šifry 6, 7 a 8, ale do výsledkovky sa vám zaráta iba 5 najlepšie vyriešených šifier (takže stále viete získať najviac 30 bodov za kolo). Okrem toho sa trochu zmenil spôsob, akým sa získavajú body skúseností. Všetko nájdete na stránke.

A teraz ďalší oznam do tretice: Na stránke sa nám v bočnej lište zjavilo nenápadné tlačítko označené slovami "Šifrovacia pomôcka". Kliknutím naň sa dostanete, ako inak, na našu novú šifrovaciu pomôcku, ktorá vám pri riešení určite príde vhod.

Na záver, nezabudnite si, prosím, aktualizovať svoj počet účastí na šifrovačkách vo svojom profile.

To je všetko, želáme veľa šťastia pri riešení!

PŠT, poď na šifrovačku.

,

Poď riešiť PŠT- Prázdninovú šifrovačku Trojstenu! Poskladaj 4-členný tím a poď sa zabaviť pri riešení šifier. PŠT sa bude konať 23.7. od 9:00 do 19:00 v Bratislave. Podrobné informácie a registrácia na stránke: https://susi.trojsten.sk/pst/

Opravili sme chybu v tretej šifre

,

Ahojte, síce neskoro ale predsa sme si zistili, že v tretej šifre Množinovej bola drobná chyba. Presunuli sme číslo 8. Mnohým z vás ani táto chyba nezabránila správne vyriešiť šifru. Vďaka tomu veríme, že správne zadanie pomôže aj tým, ktorým sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť túto šifru. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Môžete riešiť objavné kolo!

,

Ahojte,

zverejnili sme zadania objavného kola na tému Slovenské pamiatky.

V objavnom kole je všetkých 5 šifier spoločných pre všetky kategórie. Na vyriešenie šifier je zvyčajne potrebné využiť nielen šifrovaciu pomôcku a základné vedomosti, ale aj iné informácie. Všetky šifry v objavnom kole majú spoločnú tému a vyžadujú, aby ste sa do nej ponorili, niečo sa naučili, čo to objavili a následne tieto znalosti aj pri riešení šifier využili. Túto tému sa dozviete spolu so šiframi, no rátajte s tým, že bude stále dostatočne široká na to, aby ste ihneď nevedeli, čo presne treba využiť.

Tak, ako majú šifry v objavnom kole spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, ktorou budú spísané alebo odkazom prepojené informačné zdroje k danej téme. Aby ste mali čas aj po malej nápovede si danú tému naštudovať, veľké nápovedy zverejníme až po týždni od malých. Zadanie vo formáte majú správne termíny nápovied a konca kola. Jednotlivé úlohy na stránke zatiaľ nemajú úplne správne termíny.

Termín malej nápovedy je 30.5. 2022. Termín veľkej nápovedy je 6.6. 2022. Koniec kola je 10.6. 2022.

Oprava chyby v šifre č. 7

,

Ahojte.

Do zadania 7. šifry v aktuálnom kole nám zablúdila drobná chybička, ktorú sme opravili a aktualizovanú verziu sme už nahrali na stránku.

Ospravedlňujeme sa za možné problémy spôsobené chybou a prajeme veľa úspechov pri riešení.

Začiatok letnej časti

,

Milí riešitelia,

zverejnili sme zadania prvého kola letnej časti. Tak poďte riešiť!!! Malá nápoveda bude odhalená 21. 3. 2022 o 23:59 a veľká nápoveda bude odhalená 25. 3. 2022 o 23:59. Prajeme Vám veľa zábavy a radosti pri riešení.

Záver zimnej série

,

Milí riešitelia,

s koncom objavného kola sa nám skončila zimná séria 2. ročníka Suši. Na stránke už môžete nájsť ako finálne výsledky, tak aj vzoráky k objavnému kolu. Tiež si môžete pozrieť najnovšie Let's solve SuŠi, ktoré pre vás Jožko natočil na náš youtube kanál.

Všetkým gratulujeme k ich výkonu pri riešení šifier, dúfame, že sa vám šifry páčili, a že ste sa pri riešení zabavili a aj niečo naučili, napríklad z genetiky.
Vaše postrehy k šifrám a spätnú väzbu pre tvorcov šifier nám môžete poslať pomocou formulárov k jednotlivým kolám. Budeme veľmi radi ak si na to nájdete aspoň chvíľočku času, pretože každý pohľad riešiteľa nám dáva príležitosť na zamyslenie a zlepšenie. Vyplniť ich môžete tu:
Feedback 1. kolo, Feedback 2. kolo, Feedback objavné kolo

Ďalšou vecou, ktorú pre vás okrem letnej série vedúci chystajú je zimné sústredenie. Vzhľadom na nestabilitu momentálnej situácie však nevieme povedať, kedy bude možné ho zorganizovať, no ak to bude možné, pokúsime sa o to ešte túto zimu. Pozvaným riešiteľom sa včas ozveme s bližšími informáciami.

Prajeme vám veselé vianoce a tešíme sa na vás po novom roku, vaši vedúci Suši

Malé nápovedy k objavnému kolu

,

Ahojte, po prvom termíne sú dostupné malé nápovedy, tentokrát vo forme študijného materiálu. Nájdete ho vo forme odkazu pod jednotlivými šiframi, alebo priamo na týchto odkazoch pre pdf verziu a HTML verziu. Pripomíname, že termín sa bude na stránke ešte nejaký čas zobrazovať nesprávne, riešiť s malými nápovedami pred zverejnením veľkých môžete až do 13.12.

Objavné kolo a jeho termín

,

Milí riešitelia Suši,

rozhodli sme sa, že „outdoorové“ (tretie) kolo v sérii zmeníme na „objavné“. Čo to pre Vás znamená? Budete predsa objavovať... Každé objavné kolo bude pozostávať z piatich šifier, ktoré sú inšpirované nejakou spoločnou témou, respektíve si vyžadujú, aby ste sa do témy ponorili, niečo sa naučili, čo to objavili, a následne tieto znalosti aj pri riešení šifier využili. Môže to byť matematika, biológia, či história ale aj niečo kúsok špecifickejšie ako napríklad filmy Wesa Andersona. Túto tému sa dozviete spolu so šiframi, no rátajte s tým, že bude stále dostatočne široká na to, aby ste ihneď nevedeli čo presne treba využiť.

Tak, ako majú šifry v objavnom kole spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, ktorou budú spísané alebo odkazom prepojené všetky informačné zdroje ktoré potrebujete k danej téme. Na odovzdávanie s malou nápovedou zároveň budete mať až týždeň, teda do pondelka 13.12, aj napriek tomu, že na našej stránke sa to tak nemusí zobrazovať. Na odstránení tohto technického problému pracujeme.

Prajeme Vám veľa zábavy a radosti z objavovania pri riešení prvého objavného kola s témou GENETIKA...

Let's solve doplnené vzorákmi

,

Ahojte,

pred pár dňami sme zverejnili Let's solve od Jožka. A práve ho doplnili aj vzoráky. Videá môžete nájsť na našom youtube kanále, alebo na našej stránke.