LTT 2023 nezáväzná prihláška otvorená

,

Ahojte,

pokiaľ Ti v lete chýbajú sústredenia, tak nezúfaj a prihlás sa na Letný tábor Trojstenu. Je to také deväťdňové sústredenie 9. 8. do 18. 8. 2023 pre všetkých našich riešiteľov aj neriešiteľov. Program bude viac zážitkový a trošku menej odborný ako na bežnom sústredení.

Viac info na ltt.trojsten.sk. Tešíme sa na Vás!

Prihlasovanie na Letnú školu Trojstenu

,

Milí riešitelia,

ak vám nestačia sústredká alebo sa nemôžete zúčastniť, ak sa chcete v lete dozvedieť množstvo zaujíímavých a užitočných vecí, a ak chcete prežiť týždne prázdnin učením aj voľnou zábavou s kamarátmi s podobnými záujmami, Letná škola Trojstenu je tu práve pre Vás!

Práve sme spustili prihlasovanie na Letnú školu Trojstenu, ktorá sa uskutoční 10.7-29.7 v Bratislave. Čaká vás odborný program z matematiky, fyziky aj informatiky v rôznych týždňoch, zaujímavý voľnočasový program aj možnosť stravovania a ubytovania v blízkosti Letnej školy.

Formulár na prihlásenie nájdete na trojsten.sk/ls. Tak neváhajte a prihláste sa!

Zverejnili sme zadania 3. kola (druhého obyčajného)

,

Drahí Sušiči a drahé Sušienky,

3. (Druhé obyčajné) kolo je konečne tu! Tak neváhajte ani chvílu a pustite sa do riešenia na prvý pohľad netradičných, zvyčajne grafických šifier. V tomto vydaní totiž spoznáte charaktery, môžete vyriešiť SuŠidoku, vypočujete si bláznivé akordy ale aj bľabot diabla.

Čas (bez hintov) máte do 29.5. Malá nápoveda bude zverejnená 29.5.2023. Veľká nápoveda bude zverejnená 2.6.2023.

Želáme veľa šťastia a zábavy!

P.S: Dnes je posledný termín kartového kola 🃏

Zverejnili sme vzorové riešenia 1. kola

,

Ahojte, vzorové riešenia 1. kola sú už zverejnené. Môžete si v nich pozrieť, čo ste nevedeli a stále nám môžete zanechať spätnú väzbu k jednotlivým šifrám.

Zverejnené druhé kolo je objavné kolo!

,

Milí sušiči a sušičky,

túto sériu sme si prichystali prekvapenie v podobe skorého objavného kola. Druhé, objavné (či prvé objavné, druhé) kolo môžete riešiť už teraz, a o približne mesiac zverejníme aj tretie, klasické (či druhé klasické, tretie) kolo.

V objavnom kole je všetkých 5 šifier spoločných pre všetky kategórie. Na vyriešenie šifier je zvyčajne potrebné využiť nielen šifrovaciu pomôcku a základné vedomosti, ale aj iné informácie, súvisiace so spoločnou témou objavného kola.

Tak, ako majú šifry v objavnom kole spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, ktorou budú spísané alebo odkazom prepojené informačné zdroje k danej téme. Aby ste mali čas aj po malej nápovede si danú tému naštudovať, veľké nápovedy zverejníme až po týždni od malých.

Termín riešenia bez malej nápovedy je 24.4.2023. Termín riešenia s malou nápovedou je je 1.5.2023. Koniec kola je 5.5.2022.

Tak sa s nami poďte zahrať, s piatimi šiframi na ruke a pomôckou ako esom v rukáve. Určite si nájdete nejaké srdcovky, a tromfnete kamarátov vo výsledkovke. Pustite sa do objavnej partie s témou HRACIE KARTY

Odovzdávanie riešení v letnej časti

,

Milí riešitelia,

určite vás poteší, že boli zverejnené zadania prvého kola letnej časti Suši. S ním máme aj jeden dôležitý technický oznam.

V záujme férovejšej súťaže sme sa v tejto sérii rozhodli pridať odovzdávanie "popisov" spolu s heslami. Budeme teda od vás pre získanie bodov požadovať, aby ste pridali materiál z riešenia šifry vo formáte .pdf (prípadne .txt .docx .odt). Môže ísť napríklad o dokument alebo fotku poznámok z riešenia či popísaného zadania. Nebudeme kontrolovať správnosť postupu, ani sa naň bližšie pozerať, cieľom je len vidieť vašu odvedenú prácu pri riešení.

Táto požiadavka neplatí pre riešiteľov cíferského cechu, ktorí nemusia odovzdávať popis.

Prajeme príjemné a úspešné riešenie!

Záver kulinárskeho kola + pozvánky na sústredko

,

Ahojte,

na uvarenie riešení z kulinárskeho kola za plný počet bodov vám zostáva 6 dní. Malá nápoveda bude zverejnená 12.12. 2022. Veľká nápoveda bude zverejnená 19.12. 2022 a dovariť vianočnú večeru - šifry z kulinárskeho kola, môžete do 23.12. Na štedrý deň dostanú tí z vás, ktorým sa počas celej série najviac darilo vianočné prekvapenie vo forme pozvánky na sústredenie, ktoré sa uskutoční 11.1. - 15.1.

Ak obdržíte takýto vianočný darček - pozvánku, chceli by sme vás poprosiť o čo najskoršiu spätnú reakciu, nakoľko do konca roka potrebujeme vedieť všetkých účastníkov na sústredku.

Zadania objavného kola a vzoráky druhého kola.

,

Ahojte,

dopiekli sme pre vás zadania objavného kola na tému Kulinárstvo.

Objavný obed pozostáva z 5 šifier, ktoré si môžu vychutnať všetky kategórie. Na strávenie šifier je zvyčajne potrebné využiť nielen šifrovaciu pomôcku a tanier, ale aj príbor. Všetky šifry v objavnom obede majú spoločnú tému a vyžadujú, aby ste sa do nej zahryzli, niečím sa nasýtili, čo to ochutnali a následne tieto znalosti aj pri jedení šifier využili. Túto tému sa dozviete spolu so šiframi, no rátajte s tým, že bude stále dostatočne slávnostná na to, aby ste ihneď nevedeli, čo presne treba požuť.

Tak, ako majú šifry v objavnom obede spoločnú tému, budú mať aj spoločnú malú nápovedu, kde budú zapečené alebo obložené informačné prílohy k danej téme. Aby ste mali čas aj po malej nápovede si danú tému nakoštovať, veľké nápovedy servírujeme až po týždni od malých.

Termín malej nápovedy je 16.12. 2022. Termín veľkej nápovedy je 20.12. 2022. Koniec kola je 23.12. 2022.

Okrem toho sme pre vás pripravili aj vzoráky druhého kola, takže ak vás zaujíma, ako sa nejaká z jeho šifier mala riešiť, môžete sa na nich pozrieť.

Vzoráky k 1. kolu

,

Milí Sušiči a Sušičky, veríme, že sa vám šifry z prvého kola dobre riešili.

Vzorové riešenia jednotlivých šifier nájdete tu. Nezabudnite, že šifry z druhého kola tretej série môžete riešiť za plný počet bodov už len do nedele 6.11. 7.11 budú zverejnené malé nápovedy, 11.11 veľké nápovedy a kolo sa končí 14.11.

Želáme veľa šťastia pri riešení!

Chyba v 6. šifre

,

Ahojte, do zadania 6. šifry druhého kola sa nám podarilo dostať preklep. Jedná sa o dve písmenká, ktoré sme už opravili, a nemali by nijak výrazne meniť kontext celej šifry. Ďakujeme za upozornenie na chybu a ospravedlňujeme sa.