Ako sa prihlásiť?

Prihlásiť do Suši sa dá jednoducho. Stačí si v nastaveniach svojho profilu pridať Suši do svojich súťaží. Ak ešte nemáš vytvorený účet na stránkach Trojstenu, budeš sa musieť najprv zaregistrovať. Aby sme ťa však mohli zaradiť do poradia súťaže, potrebujeme vedieť, na koľkých šifrovačkách si sa zúčastnil pred začiatkom aktuálnej časti.

Preto si ešte pred tým, ako budeš môcť súťažne odovzdať prvé riešenie, musíš vo svojom profile vyplniť vlastnosť "Suši účasti na šifrovačkách". Do tejto vlastnosti napíš číslo (počet) šifrovačiek ako Tmou, Brieždenie, Aquila, Technoplaneta* a podobné, ktorých si sa zúčastnil pred začiatkom aktuálnej časti**. Do tohoto počtu nezarátavaj šifrovačky, ktorých si sa zúčastnil počas Trojstenových sústredení.

Pri vypĺňaní tohoto údaju, takisto ako pri dodržiavaní ostatných pravidiel súťaže, ťa prosíme, aby si bol čestný. Našim cieľom je vytvoriť vyrovnané kategórie, preto je pravdivosť tohoto údaju veľmi dôležitá.

Je dôležité si túto vlastnosť aktualizovať pred začiatkom každej časti, aby si bol zaradený do správnej kategórie. Zároveň by sme ťa však chceli poprosiť, aby si si túto vlastnosť nemenil medzi jednotlivými kolami, nakoľko ťa to môže presunúť z jednej kategórie do druhej, čo je to, čomu chceme v rámci jednej série zabrániť.

* Všetky šifrovačky, ktoré sa nachádzajú na stránke https://sifrovacky.cz/ sa rátajú do tejto vlastnosti. Existujú však aj šifrovačky, ktoré nie sú uvedené na tejto stránke. Ak si sa takej zúčastnil, tiež ju započítaj. Ak si nie si istý, či sa nejaká akcia započítava alebo nie, môžeš nám napísať email na susi@trojsten.sk .

** Ak si nevieš dať rady, môžeš si pomôcť tu: https://sifrovacky.cz/statistiky/hraci/ .

Ako riešiť šifry?

Šifry sú niečo, s čím sa v škole len tak ľahko nestretnete. Preto sme pre vás nachystali sériu videí a naväzujúcich šifier: How to šifry. V rámci How to šifry Kika vysvetľuje a popisuje základné a bežné postupy riešenia šifier. Tiež sme pre tých, ktorí ste sa s nimi ešte nestretli, ale aj pre skúsenejších pripravili zopár rád:

  • Žiaden nápad nie je zlý. Preto vyskúšaj na vyriešenie šifry, všetko čo ti napadne.
  • Všímaj si detaily. Všímaj si, čo je spoločné a čo je špecifické pre jednotlivé časti šifry. Skús sa zamyslieť, či ti šifra niečo nepripomína.
  • Občas využívame špeciálne kódovania zo šifrovacích pomôcok, teda Morseovku, Braillovu abecedu, semafor, vlajky a iné. Rozumné šifrovacie pomôcky možno nájsť napríklad tu: https://susi.trojsten.sk/sifrovacia_pomocka .
  • Ak je niečoho 26, tak to asi nebude náhoda. V šifrách bežne využívame anglickú abecedu s 26 písmenami. Vieme potom jednoducho prepísať čísla na písmená, tak že A=1, B=2, C=3, ...
  • Neboj sa skúsiť tú istú myšlienku aj viac krát, respektíve overiť si, či si sa niekde nepomýlil. Vďaka malej chybičke ti môže celá šifra vychádzať zle a tak je potrebné sa im vyvarovať.
  • Ak ti ako riešenie vychádza CKWGO, tak to nie je správne.
  • Ak nie je pri šifre uvedené inak, riešenie je podstatné meno v nominatíve singuláru.
  • Ak náhodou my, organizátori, nájdeme v nejakom zadaní chybu, tak o tom upovedomíme v novinkách na stránke a nahráme opravené zadanie.
  • Podrobnejšie spísaný úvod do šifier nájdeš tu: https://technoplaneta.cz/2019/informace/jak-lustit-sifry a oplatí sa ho prečítať, ak si ešte neriešil šifry alebo máš s nimi minimum skúseností.

Čas poslednej úpravy: 18. september 2022 0:08